Opomíjené hrady a zámky: Zámek Kunín

V prvním díle našeho nového seriálu o zajímavých, veřejnosti přístupných a přesto méně známých a méně navštěvovaných hradech a zámcích v České republice, vám představíme zámek v Kuníně, v Moravskoslezském kraji.

Tento zámek najdeme v severní části obce Kunín, necelých 5 km severně od Nového Jičína. Jde o dvoupatrový barokní zámek z první poloviny 18. století.

Zámek nechali postavit na místě staré tvrze hrabata z Harrachu a stavbou byl pověřen architekt Johann Lukas von Hildebrandt. Stavcna probíhala v letech 1726 až 1734. Zámek byl poničen v dubnu 1945, poté byl zkonfiskován. V padesátých letech 20. století patřil státnímu statku, také zde byl sklad léčiv v sedmdesátých letech začal být upravován na koleje pro studenty. Od roku 1999 patří zámek obci Kunín, která ho v letech 1999 až 2003 zrekonstruovala do současné podoby.
Zámek je nazýván také jako „malý moravský Mirabell“ podle podobnosti jeho zahradního průčelí s letní rezidencí salzburgských arcibiskupů, palácem Mirabell, jenž byl postaven stejným architektem. Na zámku fungovala v devatenáctém století zámecká škola a studoval zde také František Palacký.

V zámku je nainstalovaná expozice Muzea Novojičínska, která představuje interiery zámku, jako jsou pohostinské pokoje, učebny zámecké školy, zámecká obrazárna, velký sál, velká jídelna, lovecký pokoj, čajovna a další. V přízemí najdeme volně přístupnou expozici Obecního muzea a také Kabinet přírodnin, představující rozsáhlou sbírku minerálů a přírodnin.