Novohradské podzimní slavnosti Viléma z Landštejna

Ve dnech 28. a 29. října 2016 proběhnou na státním hradě Nové Hrady každoroční podzimní hradní slavnosti, letos pod názvem Novohradské podzimní slavnosti Viléma z Landštejna.
Dvoudenní slavnosti započnou v pátek 28. října Dětskou prohlídkou hradu s hraběnkou Terezií v 10.35 hodin. Od 17.00 hodin budou pro návštěvníky připravené hrané kostýmované prohlídky Oživlé dějiny hradu Nové Hrady. Sobota 29. října bude patřit pak jen Slavnostem Viléma z Landštejna, jejichž hlavní program začne na nádvoří hradu v 10.30 hodin, odpolední blok pak v 13.30 hodin.

Dětská prohlídka hradu s hraběnkou Terezií je určena pro děti od 4 do 10 let. Hraběnka Terezie Buquoyová provede malé návštěvníky a jejich doprovod po hradních komnatách a přiblíží život šlechticů a šlechtičen. Purkrabí hradu jim vysvětlí, proč se hrady stavěly a jak se bránily. Každý platící účastník prohlídky si vystřelí z kuše a vyrazí vlastní pamětní minci hradu. Prohlídka začíná v pátek 28. října v 10.35 hodin a trvá i s doprovodným programem cca 90 minut. Vstupné pro děti činí 70 Kč (děti pod 6 let mají vstup zdarma), pro dospělého 80 Kč a pro seniora 55 Kč, lze zařídit i rodinné vstupné za 275 Kč. Rezervace prohlídky je nutná.

Oživlé dějiny hradu Nové Hrady začnou v pátek 28. října od 17.00 hodin a prohlídky budou vycházet po 30 minutách. Netradiční hrané prohlídky státního hradu Nové Hrady odkryjí dějiny za přítomnosti významných i bezvýznamných postav z bohaté novohradské historie. Návštěvníci budou postupovat časem od Viléma z Landštejna až do roku 1945 v doprovodu průvodkyň v historických kostýmech. Součástí prohlídky bude noční šermířské vystoupení, hudba a na závěr ochutnávka vín z vinařství Zborovský, pro děti a abstinenty ochutnávka caletek nebo moštů. Délka prohlídky se odhaduje na 60 minut. Vstupné pro děti od 6 do 18 let je 100 Kč (menší děti mají vstup zdarma), pro dospělé 200 Kč. Rezervace prohlídek je nutná.

Slavnosti Viléma z Landštejna v sobotu 29. října se uskuteční na hradním nádvoří od 10.30 hodin (odpolední blok začne v 13.30 hodin). Vilém z Landštejna, blízký rádce krále Karla IV., provdá svou dceru Anežku a očekává příjezd panovníka a také svůj osud. Na slavnostech se návštěvníci dočkají svatebního mumraje, příjezdu krále, rytířského turnaje, divadla, vystoupení muzikantů, sokolníka, tanečnic a kejklíře. Pro děti budou zajištěny hry a soutěže a také ražba Novohradského stříbrňáku. Na nádvoří budou jarmarečníci a kočovný krčmář. Účinkuje Skupina historického šermu Vítkovci a její hosté. Součástí vstupného je prohlídka první nebo druhé prohlídkové trasy zdarma ve vypsaných časech. Program se uskuteční za každého počasí. Cena plného vstupného je 80 Kč, sníženého 55 Kč a rodinného 215 Kč.