Svátek luku a nože na Sychrově přiblíží atmosféru knížecích lovů

Sobota 24. září je dnem, kdy se v sychrovském zámeckém parku opět obnoví tradice knížecích lovů – pro děti je připravena „střelecká stezka“, kdy se utkají s celkem deseti zvířaty. Dobří střelci tak skolí kamzíka, medvěda, srnu, rysa, lišku či krocana. Odměnou jim bude diplom a titul Knížecího lovčího. Zvířata jsou z polyuretanu a jsou v životní velikosti. Dětští lovčí budou střílet za pomoci dřevěných luků a šípů pod dohledem profesionálních instruktorů.

Dospělé návštěvníky potom čekají terče uprostřed parku a možnost nácviku lukostřelby, respektive krátký exkurs do tajů této sportovní disciplíny.

V každou celou hodinu budou probíhat ukázky stylů historické a sportovní disciplíny, jako je například historická střelba ku ptáku, nebo japonská Kyudo – cesta luku, chybět nebude ani indiánská lukostřelba a vystoupení slovenské skupiny Fekete solyom – Čierny sokol s bojovou mongolskou lukostřelbou z období 9. a 10. století. Jedná se o jednu z nejlepších skupin historické lukostřelby na světě. Její vedoucí předvede střelbu z luku s nátahovou silou přes 120 liber. (Běžně střílejí ženy z luků 30 liberních a muži 40 liberních.) Účast přislíbil také úřadující Mistr Evropy ve 3D lukostřelbě Tomáš Hanuš. (www.arni.cz)

V průběhu dopoledne proběhnou v zámeckém parku a jeho blízkém okolí tři odlišné lukostřelecké závody, které bude možné částečně sledovat. Jde o 3D lukostřelbu na terče ve tvaru zvířat, střelba ATL zvaná lukohrátky (k disciplínám patří např. rychlostřelba, střelba na pohyblivé cíle – kolečka, ústupovka atd.). Třetím závodem bude tzv. terčovka – olympijská lukostřelba.

V areálu parku budou také stánky s noži těch nejlepších českých a slovenských nožířů, kováři a samozřejmě možnost občerstvení.

Foto: Lukostřelci na Sychrově, archiv npu,ups na Sychrově