Archiv vůní v kladrubském klášteře se slavnostně otvírá a láká na novinky

Jedinečný Archiv vůní v klášteře Kladruby přivítá letošní první návštěvníky již v sobotu 30. dubna 2016 v novém kabátě. Přibyly vůně, parfém i výstavní prostory. Během sezóny se chystají speciální prohlídky, ochutnávky vůní, workshopy i individuální relaxační pobyty.

Stálá expozice vonných látek, vůní a parfémů vznikla v roce 2015 u příležitosti 900. výročí založení kláštera ve spolupráci s parfumérkou Petrou Hlavatou. „V základní části Archivu vůní, která je přístupná zdarma, je vystaveno 18 ingrediencí v několika variantách a formách – pryskyřice, byliny, vonné oleje ad. Celkem tak mohou návštěvníci přivonět k přibližně 80 vůním. Výběr záleží jen na nich a na kapacitě jejich nosů,“ popisuje jádro Archivu vůní kastelán Milan Zoubek.

Pro sezónu 2016 se Archiv vůní rozšířil o Knihovnu vůní. Zde si budou moci návštěvníci přivonět k rozšířené nabídce ingrediencí a vonných látek rozdělených dle orientálního (východního) a západního parfumérství. „V průběhu sezóny se zde budou konat také workshopy a prostor bude sloužit i k individuálním relaxačním vonným pobytům, spojeným se studiem vonných látek a literatury o nich,“ představuje novinky kastelán Zoubek.

Ani v letošním roce nebudou chybět mimořádné prohlídky Lapidária vůní v prostoru ambitové chodby kláštera. Zde je vystaveno téměř třicet soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. K deseti sochám z řecké a římské mytologie vyrobila Petra Hlavatá konkrétní vůně charakterizující jejich božské vlastnosti.

Složení 18 základních ingrediencí:

– 9 ingrediencí reprezentujících orientální (východní) parfumérství – jedná se o ingredience, ze kterých je složen parfém „Star of Santini“, prezentovaný v loňském roce – kadidlo, myrha, oud, cedr, růže, jasmín, santal, ambra a pižmo

– 9 ingrediencí reprezentujících západní parfumérství – zde se jedná o ingredience, které jsou součástí nově pro letošní rok vytvořeného parfému „Apotheosa“, který je inspirován sochami v lapidáriu Matyáše Bernarda Brauna v klášteře Kladruby, které představují postavy z řecké a římské mytologie. Jedná se především o bylinné ingredience – levandule, šalvěj, máta, mimosa, heřmánek, rozmarýn, pelyněk, citrusy a lípa.

Je jen málo míst, kde by se člověk mohl setkat s vonnými esencemi v jejich skutečné čistotě a síle.

Archiv vůní je během května a června a září a října přístupný pouze o víkendech od 13 do 17 hodin. V letních měsících červenci a srpnu se návštěvníkům otevře ve stejný čas každý den kromě pondělka.

Program otevření Archivu vůní v sobotu 30. 4. 2016:

12.00 – slavnostní otevření Archívu vůní

14.00 – Trio Naladěno – hudba a vůně lásky – vonné variace

15.00 – Apotheosa – parfém sezony, jeho historie a kompozice

16.00 – Trio Naladěno – hudba a vůně lásky – vonné variace

17.00 – Afrodiziaka – vůně a dýmy lásky – ochutnávka