Advent na hradě Svojanov

Stalo se už tradicí, že si také na hradě připomínáme Vánoce, jedno z nejkrásnějších období roku. Návštěvníci památky se mohou těšit na dobové tradice, vůni cukroví, ale i sváteční skladby. Sváteční čas na historickém sídle vypukne tradičně s počátkem adventu, tedy koncem listopadu. Na co se můžete těšit?

„V tomto období oživují hrad adventní prohlídky hradu. Uprostřed vánočního shonu si tak návštěvníci mohou odpočinout v prostorách vánočně vyzdobené památky. Dozvědí se rovněž spoustu zajímavostí o adventních
a vánočních zvycích,“ zve návštěvníky kastelán hradu Miloš Dempír.

Prostory památky provoní nejen nazdobené větve jehličnanů a stromečky, ale také medové perníčky
a vánoční cukroví. Výzdoba bude samozřejmě dobová. Podle Miloše Dempíra adventní prohlídky hradu jsou naplánované na víkendy od 28. listopadu do 13. prosince, a to od 10 do 17 hodin. Návštěvníky přenesou zpět do 19. století na venkovské sídlo drobné šlechty a měšťanů.

Pro všechny, kteří mají rádi sváteční skladby, je na sobotu 12. prosince od 14 hodin připravený adventní koncert. Tentokrát na hradě přivítáme pěvecký sbor Červánek
ze Svitav. V jeho repertoáru jsou skladby klasické, ale i vánoční. Pod vedením manželů Saxových, kteří sbor založili, mají zpěváci za sebou desítky úspěšných koncertů. Nenechte si tuto událost ujít. Adventní koncert v domě zbrojnošů má vždy velice slavnostní atmosféru. Letos se můžete těšit i na pravý vánoční punč.