Úroda z polí, zahrad a sadů v rožnovském skanzenu

Pravidelnou součástí programové nabídky Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je výstava Valašský hortikomplex prezentující ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny pěstované v minulosti nejen na Valašsku. Letošní „úrodu“ si budou moci návštěvníci prohlédnout v prostorách Janíkovy stodoly muzea od 15. do 23. října.

Otevřeno bude dle návštěvní doby muzea, tj. od 9:00 do 16:00.

„Výstava, kterou připravuje zemědělské oddělení Valašského muzea v přírodě, představuje ve dvou rovinách výpěstky zemědělství z minulosti a ze současnosti. Pravidelně jsou k vidění odrůdy ovoce, okopanin a obilovin, které byly pěstovány nejen na Valašsku v minulosti. Tyto odrůdy a další zajímavosti může návštěvník přímo na místě srovnávat s odrůdami současnými, které v poslední době dobývají český zemědělský trh. Většina vystavených vzorků plodin ze skupiny tzv. „starých odrůd“ jsou pěstovány v areálu Valašské dědiny v rámci tématu „Zachování starých a krajových odrůd zemědělských plodin,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

V neděli 23. října od 10:30 do 12:00 se v konferenčním sále budovy Sušáku uskuteční přednáška pana Jaroslava Matejska. Téma přednášky je „Pěstování a řez vlašských ořešáků“.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje lidovou kulturu v národopisném regionu Moravské Valašsko. Jeho součástí jsou 4 areály – nejstarší areál Dřevěného městečka, největší areál Valašské dědiny, nejmenší a nejmladší areál Mlýnské doliny a malebné stavby na Pustevnách.