Nejnavštěvovanější státní památkou v Ústeckém kraji je Státní zámek Ploskovice

Dvanácti památkám ve správě Národního památkového ústavu každým rokem stoupá návštěvnost. Po loňské rekordní sezoně letos přišlo opět o něco více návštěvníků, a to celkem 201 647. Stavební obnovy zatraktivňují místa pro turisty, kulturní akce podporují opakovanou návštěvnost. Na rok 2016 je v plánu řada novinek.

Po velmi úspěšné loňské sezoně je letos návštěvnost na Ústecku v průměru o 4 % vyšší. Překvapení je o to větší, že počasí turismu po památkách letos moc nenahrávalo. Zvýšená návštěvnost je tak oceněním hlavně pro kastelány, snažící se vytvářet z hradů a zámků epicentra kulturního dění a lákat k opakovaným návštěvám.

Významně stoupla návštěvnost zámkům v Krásném Dvoře (o 21 %) a v Duchcově (o 20 %), více lidí přišlo také na zámek Velké Březno (o 11 %), Benešov nad Ploučnicí (o 6 %) a Libochovice (o 5 %), ale největší přírůstek počtu návštěvníků oproti loňsku zaznamenal zámek Ploskovice, který vidělo o 5 tisíc turistů více, než loni (nárůst o 21 %). Ploskovice se tak s téměř 30 tisíci prodanými vstupenkami staly nejnavštěvovanějším objektem NPÚ v kraji a překonaly loňskou famózní sezonu. V prosinci pořádá zámek výstavu, divadelní prohlídky i Vánoční koncert. V příštím roce se spolu s novou sezonou otevře také nové zázemí pro návštěvníky s kavárnou a občerstvením.

Největší procentuální skok v návštěvnosti letos udělal na Ústecku zámek Stekník, kam se vypravilo o 65 % více turistů než vloni za stejnou dobu. Zde si to lze vysvětlit zejména zvyšující se atraktivitou místa – na zámku byla úspěšně dokončena obnova kaple i návštěvnického zázemí, ale také zde byly oblíbené kastelánské prohlídky, kdy návštěvníci sledovali práci restaurátorů přímo na místě a dozvěděli se tak více o procesu obnovy památky. V listopadu a prosinci lze zámek navštívit, tak jako většinu státních památek NPÚ, po předchozí dohodě. Restaurovanou kapli můžete obdivovat také při adventním koncertu.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě si tento rok připomenuli 40 let od jeho přesunu. Výročí záchrany kostela před demolicí oslavilo znovuotevření opravené věže kostela s výstavou fotografií ze starého města Mostu, jeho bourání, přesunu kostela a rekultivace. Díky tomu se podařilo udržet loňskou zvýšenou návštěvnost. Věž i kostel je možné po předchozí domluvě navštívit i v listopadu, v prosinci je na programu řada zajímavých koncertů.

V zámeckém parku v Krásném Dvoře se letos začala opravovat oblíbená rozhledna. Podle plánu má být otevřena v příštím roce v červnu. Bude zde stálá výstava o krajinářské architektuře a novogotický templ poslouží též jako zázemí pro edukační programy a kulturní akce.

Na zámku Duchcov byly letos dokončeny restaurátorské práce v interiérech dvou křídel. V příštím roce bude na zámku otevřena exkluzivní výstava kopií antických soch.

Do souboru lidové architektury Zubrnice v roce 2015 přibyl vzácný, krásný a navíc plně funkční exponát z roku 1916 – parní lokomobila. Oprava stála půl milionu, který bylo možné investovat díky zvýšeným výnosům ze vstupného. V příštím roce se lokomobila dočká stých narozenin a bude jedním z témat kulturních akcí ve skanzenu. Letos jsou ještě před námi oblíbené Vánoce ve skanzenu a tematické prohlídky pro předem objednané školy.

Návštěvnost 2015

Benešov nad Ploučnicí 21 613
Duchcov 12 349
Hazmburk 26 270
Jezeří 18 396
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě 10 732
Krásný Dvůr 15 251
Libochovice 21 226
Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu 8 947
Ploskovice 29 598
Stekník 6 538
Velké Březno 15 334
Zubrnice 15 393
CELKEM 201 647