Novinky na zámku Zákupy

Zámek Zákupy byl a je znám milovníkům historie jako zámek císařský – zámek sloužil ve 2. polovině 19. století jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda I., u nás známého pod přízviskem „Dobrotivý“ a jeho manželky Marie Anny Karolíny.

Veřejnosti jsou zpřístupněny nejen reprezentační a obytné interiéry zámku, ale i přilehlý anglický park a francouzská zahrada. Rodinám s dětmi je zámek známý zase tím, že zde v příkopu chovají medvěda hnědého, kterému se říká Medoušek, a nebo domácky Méďa.

„Již při svém nástupu jsem věděl, že zámek má v sobě obrovský potenciál, i když leží stranou hlavních turistických center či dopravních tepen. Kromě nádherných interiérů může nabídnout i to, co návštěvníky v dnešní době hodně láká, tedy skryté kouty, dosud nezpřístupněné prostory, krásný mobiliář a dokonce dochovaný osobní výtah císaře,“ vypočítává Petr Weiss přednosti „svého“ objektu.

„Již od roku 2007 se zde pracovalo na budoucí reinstalaci prohlídkové trasy a právě letos se podařilo reinstalovat další část místností – cílem reinstalace je navrátit prostorám původní funkci i vybavení. V loňském a předloňském roce se reinstalovala např. jídelna, v letošním roce je to například oblékárna císaře, salon císaře, čekárna dvorních dam či apartmá císařovny – matky“, pokračuje kastelán. Do místností se vrátil mobiliář uvedený v historických soupisech vybavení. Výrazně se také změnil průvodcovský výklad, který se zaměřil na každodenní zvyklosti císařské rodiny, osudy jejích členů, či jimi oblíbené předměty. „Nechtěl jsem, aby průvodci odříkávali přehled letopočtů. Byl bych rád, aby si návštěvníci Zákupy pamatovali, proto na prohlídkách mluvíme skutečně o lidech, kteří zde – i když vždy jen krátce – žili, poukazujeme na předměty, kterých se dotýkali, vysvětlujeme také řád císařské domácnosti. Jelikož sám velice rád provázím, vidím přímo, jak návštěvníci reagují na konkrétní změny, usmívají se, pokyvují hlavou, nebo se naopak doptávají.

Kromě reinstalace prohlídkové trasy nabízejí Zákupy již pouze do konce června zajímavou výstavu „Zapomenuté zámky“, která připomíná zbytky původního vybavení některých dnes nepřístupných, nebo již neexistujících zámků (Sloup, Doksy, Mimoň, Zahrádky, Hrubá Skála a další.). V místnostech, kam se běžně nechodí, uvidíte nábytek, obrazy , ale i další předměty ze zámků, které již nelze navštívit, a samozřejmě i v těchto místnostech má průvodce výklad nejenom k oněm zapomenutým zámkům, ale i k mobiliáři, který zde vidíte, neboť třeba i obrazy mají své příběhy.

Naopak od června až do konce září najdete na chodbách zámku soubor 27 velkoformátových fotografií Jiřího Částky o velikosti 600×900 mm, tištěných na fotoplátno, které byly pořízeny při letech horkovzdušnými balóny. Jedná se převážně o Liberecko a Český ráj. Výstava se nazývá „Okem ptáka“ a návštěvníci ji uvidí jako bonus po prohlídce zámku.

Pro rodiny s dětmi nabízí zámek strašidýlka v zámeckém sklepení, od května do října dětskou trasu s panenkami a o hlavních prázdninách také denně kromě pondělí zkrácené prohlídky s princeznou – ta vede nejmladší návštěvníky a jejich rodiče hravou formou „svými“ komnatami a dětem dává také různé otázky a hádanky, aby je prohlídka bavila. V případě zájmu se s dětmi také vyfotí.

V rámci výročí atentátu v Sarajevu a „konce“ dlouhého století se mimořádně otevírá několik dalších místností, které sice teprve čekají na obnovu pevné výzdoby a vybavení, ale připomenou další Habsburky, kteří na Zákupy jezdili. Vedle císaře Františka Josefa I., jenž zde pobýval např. v roce 1876 a setkal se zde s ruským carem Alexandrem II. kvůli situaci na Balkáně, zde opakovaně pobýval také korunní princ Rudolf. Na přelomu 19. a 20. století se Zákupy na tři roky staly letním vdovským sídlem arcivévodkyně Marie Terezie z Braganzy, milované nevlastní matky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jelikož jako jediná přála jeho sňatku s Žofií Chotkovou, konala se jejich svatba v červenci 1900 právě ve zdejší zámecké kapli.

„Do budoucna bych také rád využil toho, že zámek není elektrifikovaný. To se přímo nabízí ke kostýmovaným nočním prohlídkám s příležitostným osvětlením svíčkami, scénkám na téma pobytů císařské rodiny, ale i třeba uměleckému vystoupení, ale to vše musíme řádně promyslet a samozřejmě naplánovat tak, abychom v první řadě neohrozili bezpečnost návštěvníků a zaměstnanců, ale aby také nedošlo k poškození mobiliáře či stavby jako takové. Plánů máme s kolegy mnoho, ale potřebovali bychom, aby den měl alespoň sto hodin…na druhou stranu jsem moc rád, že se nám podařily vánoční, či stavebně-historické prohlídky. Návštěvníci si je skutečně pochvalovali, budeme v nich proto příležitostně pokračovat. Na sobotu 21.6. plánujeme první noční prohlídky, budou strašidelné a potrvají cca 30 minut. Nepovedou klasickou prohlídkovou trasou, ale prostorami, kam běžně návštěvníci nechodí, takže si na své přijdou jak děti, tak dospělí“, uzavírá vyprávění o zákupském zámku kastelán.

Fotografie: Zámek Zákupy Zdroj: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově