Šmejdění po zámku Radim aneb „Dveře dokořán“

Ukázněně postupovat ve směru prohlídky, nechat se uspávat monotónním hlasem slečny průvodkyně, na nic nesahat a raději se ani na nic neptat, tak i dnes vypadá většina prohlídek hradů a zámků. Nudí-li vás takovéto prohlídky s průvodcem, máte možnost vyzkoušet návštěvu památky jinak.

Zámek Radim, ležící v okrese Kolín, na sobotu 19. července připravuje pro zvědavé návštěvníky program s názvem Dveře dokořán. „Cílem této akce je dát návštěvníkům nevšední zážitek, že si sami mohou celý objekt doslova prošmejdit“ vysvětluje organizátorka akce Klára Forstová. Jedinečný projekt je koncipován tak, aby si každý návštěvník sám mohl určit, co chce vidět, zažít a kolik času a jak na zámku stráví, limitován je pouze otevírací dobou od 10 do 17 hodin. „Nejedná se o klasické prohlídky s průvodcem. U vstupu návštěvníci obdrží plánek zámku a všech podlaží, aby si sami mohli projít budovu, klidně od sklepa až po půdu“ dodává pořadatelka.

Nejenže návštěvníkům bude k dispozici celý zámek, ale zároveň pro ně bude připravena ukázka života na takovém sídle. Každá místnost bude „obydlená“. Těšit se tak můžete například na komorné, stolníka, písaře, vojáka, který se vás bude snažit obehrát v kostkách a kuchařky připravující pochutiny pro mlsný jazýček zámeckého pána. Pozor však prý, abyste náhodou neskončili v zámeckém vězení nebo neprobudili zámeckého pána, až mu vstoupíte do ložnice, dodatečně návštěvníkům vzkazuje organizátorka.

Dobovou atmosféru bude po celý den doplňovat řemeslné tržiště a ochutnávky pokrmů v černé kuchyni. Pro děti jsou připraveny výtvarné dílny a jízdy na koních. Loutkové divadlo „Ahoj“ bude hrát pohádky, a to v 11,13,14,15 a 16 hodin.

Další informace můžete sledovat na webových stránkách zámku: www.zamek-radim.eu